poniedziałek, 1 lipca 2013

The Fall.

Po przeczytaniu kilku niezłych i jednej genialnej, książek o konflikcie w Irlandii Północnej, brakowało mi współczesnego literackiego lub filmowego spojrzenia na sytuację społeczną Belfastu, ponieważ przeczytane przeze mnie książki opowiadały głównie o historycznych zaszłościach. Poszukując filmów dokumentalnych, trafiłam na wyjątkowo udany pięcioodcinkowy serial kryminalny "The Fall" z miejscem akcji w Belfaście, który poza intrygującą zagadką kryminalną, pokazuje aktualny obraz rejonu post-konfliktowego i podzielonych społeczności tego miasta.

Ambitna policjantka z londyńskiej Metropolitan Police zostaje skierowana do Irlandii Północnej, aby skontrolować śledztwo w sprawie morderstwa młodej kobiety. Stella Gibson, w tej roli Gilian Anderson, to profesjonalna, silna osobowość, która w Belfaście musi zmierzyć się z wyjątkowo inteligentnym i nieuchwytnym mordercą oraz z odbiegającym nieco od brytyjskiej normy stylem pracy północnoirlandzkiej policji PSNI, gdzie powiązania pomiędzy wymiarem sprawiedliwości i lokalnymi politykami są więcej niż nieczyste, a nienawiść społeczeństwa do policji jest chyba jedynym uczuciem, które łączy całe miasto. Równocześnie z poczynaniami policji obserwujemy całkiem zwyczajne życie rodzinne mordercy, którego znamy od samego początku.

Ta psychologiczna gra mordercy i Stelli, uwikłana jest w skomplikowane tło społeczne podzielonego miasta. Lojalistyczne Shankill, republikańskie Falls, mężczyźni z trudnym bagażem doświadczeń, wplątani w poważny, krwawy konflikt w nie tak odległej przeszłości, to nie najłatwiejsi partnerzy dla swoich kobiet i trudni sąsiedzi. Belfast ukazany w serialu to oczywiście nie tylko rejon post-konfliktowy, to również miasto w którym tętni życie studenckie, co ambitniejsze jednostki robią błyskotliwe kariery i życie toczy się w rytmie podobnym do znanego nam z każdego europejskiego miasta.

I to wszystko udało się zmieścić w pięciu dynamicznych i bardzo atrakcyjnych dla widza odcinkach. Kolejny sezon zaplanowano na rok 2014 i ze względu na jego główną bohaterkę oraz specyficzny mroczny klimat oczekuję go niecierpliwie i jestem bardzo ciekawa, jakie miejsce akcji wybiorą producenci na jego kontynuację.

The Fall ( 2013 ) Allan Cubitt

8 komentarzy:

 1. Tematyka interesująca, ale jak rozumiem, można zapomnieć o polskiej wersji językowej? ;-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba żadna z naszych telewizji nie przymierza się do emisji tego serialu, a co za tym idzie do jego tłumaczenia, ale myślę, że wersja z napisami może być dostępna w internecie.

   Usuń
 2. Chętnie bym obejrzała, gdyby był w polskiej wersji. Irlandia zawsze mnie interesowała. Chyba od przeczytania Książki Bidwella "Michał i Pat". Historia Irlandii, w tym Belfastu intryguje.
  Dawno tu nie byłam, ale okazuje się, że to Ty zrobiłaś przerwę w blogowaniu.
  Miło, że jesteś.
  Załączam pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jakoś nie po drodze mi z blogiem było ostatnio, radykalny spadek motywacji do pisania, ale chyba coś się zmienia w tym temacie powolutku:). A historia Irlandii rzeczywiście jest niezwykle ciekawa, może trochę dlatego, że odrobinę podobna do naszej, powstania, silny sąsiad łakomie spoglądający na irlandzkie terytorium, zwłaszcza w czasach tzw. głodu ziemi. A o Irlandii Północnej próżno szukać materiałów w naszej prasie, mało chodliwy u nas najwyraźniej, choć tak ciekawy temat. Pozdrawiam:).

   Usuń
 3. Oglądałam i potwierdzam: świetny serial! Bardzo polubiłam Gibson (aktorka świetnie ją zagrała), Danielle i Paulę. Tyle postaci, a każda zapada w pamięć.
  Nie wiedziałam, że zaplanowano kolejny sezon - oby był równie dobry.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serial silnych kobiecych osobowości: Niamh McGrady (Danielle) oraz Archi Panjabi (Paula) no i główna bohaterka, pewnie również dla tych kobiecych akcentów nie mogłam się od kolejnych odcinków oderwać. Kolejny sezon dopiero za rok i chyba na szkockiej ziemi tym razem będzie rozgrywać się akcja, chociaż wolałabym, żeby ekipa kręciła dalej w Belfaście. Pozdrawiam:).

   Usuń
 4. Nie mam czasu na seriale, ale przyda mi się ten serial kiedy wrócę do Polski :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto ten tytuł zapamiętać, "The Fall" nie powiela schematów i nawet na tle innych brytyjskich seriali kryminalnych wyróżnia się pozytywnie.

   Usuń