niedziela, 1 kwietnia 2012

Niech stary domek odżyje, ale nie za sprawą sił nadprzyrodzonych, lecz zwykłej miłości. Zmyślona. Katarzyna Michalak.

Dzisiaj jest pogoda idealna dla mola książkowego. Wicher i zacinający deszcz oglądane z ciepłego domu są bardzo przyjemnym rodzajem pogody, kiedy ma się w rękach książkę:). Czytam więc nowe nabytki biblioteczne i cieszę się spokojem wolnego popołudnia.
Kilka dni temu, również podczas wichury, zaszyłam się ze "Zmyśloną" Katarzyny Michalak w domu i sama zdziwiłam się, jak bardzo wciągnęła mnie ta książka. Po "Zmyśloną" sięgnęłam głównie dzięki krótkiemu filmikowi z Moniką Buchowiec promującemu "Poczytajkę", czyli pierwszą część trzytomowego cyklu o młodej pani weterynarz - Patrycji.
Główny bohater "Zmyślonej" to leśniczy Patryk, łamacz serc niewieścich i alkoholik po odwyku. W dniu w którym na progu leśniczówki w Zmyślonej zjawiają się dzieci jego siostry: Lusia i Adaś, życie Patryka nabiera tempa. A, że dwójce uroczych dzieci oddanych pod opiekę Patryka towarzyszy ich urodziwa niania Dominika, to i w sercu leśniczego następują spore zmiany. Rodzice dwójki diabląt to hrabia Gabriel, naczelny czarny charakter serii i Hanka, która uciekła od męża do Irlandii. Do Lusi i Adasia wkrótce dołącza Anielka córeczka Patrycji, która w Zmyślonej leczy podobnie jak rodzeństwo z Zaborowa rany zadane przez bezmyślnych i skupionych na swoich problemach rodziców. W tomie trzecim pojawi się również Patrycja i jej rodzina. Patryk będzie miał do spełnienia ważną misję w Poczekajce. Chatka Wiedźm Patrycji i Łukasza staje się kilka miesięcy wcześniej niemym świadkiem dramatu młodych rodziców.
"Zmyślona" to taki rodzaj książki, o której nie da się bez uszczerbku dla nieznającego treści czytelnika opowiadać zbyt wiele, więc wspomnę jeszcze tylko, że w książce dzieje się dużo i  szybko ( momentami za dużo i za szybko:)).  Czytałam już "Rok w Poziomce" Katarzyny Michalak, perypetie Ewy i nadmiar szczęśliwych zbiegów okoliczności nie przypadły mi jakoś do gustu, "Zmyślona", choć również pełna zadziwiających zwrotów akcji, nieco bardziej mi się podobała.

Zmyślona.
Katarzyna Michalak
Wydawnictwo Albatros 2010, 303 str.

2 komentarze:

  1. Michalak czytałam tylko "Poczekajkę". Było to na wakacjach, słońce świeciło, a ja siedziałam w ogródku i cieszyłam się czytaniem ;) może dlatego książka bardzo mi się podobała i chętnie przeczytałabym kolejne części ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miłe okoliczności przyrody podwyższają wartość książek:). A ja chętnie przeczytałabym dwa pierwsze tomy, bo zaczęłam od końca.

      Usuń